27. 3. 2018

Historie odddílu

ANEB JAK TO VŠECHNO ZAČALO A POKRAČUJE

 

Slovy, které napsal k historii oddílu Martin Krejčí (Bobr) – zakládající člen našeho oddílu:

„Náš oddíl vznikl 30. 4. 1988 bez jakékoliv návaznosti na nějaké oddíly z roku 1968. V podstatě to bylo tak, že jsme se kamarádili s Přemou, oba četli tehdy zakázané Foglarovky a jeho děda byl bývalý skaut. Jednou jsme byli u něj doma a on nám spoustu materiálů ze skautské činnosti předal a podpořil Naši myšlenku na založení nějakého sdružení. Takže pak jsme posháněli ještě pár kluků a založili oddíl. Dá se tedy říci, že oddíl vznikl s požehnáním Přemkova dědečka Jaromíra Večerka. Bylo nám naznačeno, že nějaký ilegální oddíl v Opavě existuje, tedy asi Jednička, domýšleli jsme se, že možná je ještě i nějaký druhý , tak jsme pro jistotu zvolili Trojku. 3. chlapecký oddíl nějaký existoval v roce 1968, Přemkův děda měl doma schovanou jeho vlajku a ta současná oddílová je její věrnou kopií, ale ušita byla až v roce 1990.“

Jak  vlastně došlo k založení našeho oddílu:

Co bylo na začátku? Na začátku bylo 6 lidí, kteří se vydali 30. dubna 1988 na výpravu do Žimrovic. Tato výprava, byla  víceméně seznamovací. Na dnes už tradičním místě srazu opavském Východním vlakovém nádraží se sešli tito členové: Přemysl Večerek (Přema), Martin Krejčí (Bobr), Karel Záleský, Jan Kunze, Jaromír Krejčí (Čáp), Jan Kunt.

Je vidět, že náhoda si zahrávala už s naším oddílem tehdy. Vlak, kterým měli jet 8:25 prostě nejel. Avšak tito tehdy chlapci to nevzdali a šli na hradeckou zastávku na autobus, který měl jet až v 10 hodin. Přemek, jakožto tehdy jeden z vůdců prohlásil, že půjdou pěšky. No chlapci nelenili a tedy se vydali pěšky přes pole a poté kolem Moravice na Hradec. Jelikož čas letěl a chlapci neustále nebyli na místě, kde původně chtěli tábořit,  zamířili tedy na tábořiště osmnáctku. Kde snad náhoda zapříčinila to, že na tomto místě byl založen náš oddíl. Jak se to odehrálo?

Kronika říká: „Martin si připnul skautský odznak, který se Jeňovi, Honzovi a Mírovi zalíbil.Martin jim řekl, že pokud chtějí nosit takový odznak, mohou přistoupit k zakládající trojici Martin – Přemek – Karel a založit tak skutečně skautský oddíl.“  Chlapcům se to zalíbilo.

Vše neustále rozebírali a tak je Martin s Přemou seznámili s Nováčkovskou zkouškou. A Oddíl byl na světě. Na druhé výpravě okolo Hvozdnice bylo objeveno první oddílové místo Ráj – malý opuštěný lom. Na plošině porostlé trávou stála tehdy bouda a poblíž bylo malé jezírko pokryté žabincem. Krajina byla úchvatná prostě úplný ráj. Zde se po splnění nováčkovské zkoušky oddíl rozrostl na 5 členů.  Na třetí výpravě opět do Ráje přibyl nováček, budoucí další člen, Tomáš Kyjovský (Lišák). Výpravy se staly pravidelné. Každých 14 dní se chlapci vydávali do okolí Opavy. Kde vymýšleli a vykonávali všechny možné činnosti.

 

Stručná oddílová historie v datech:

30. 4. 1988 šestice hochů založila náš oddíl na tábořišti 18-tky v údolí Moravice kousek od Žimrovic.

Leden 1990 – snaha zapojení oddílu do skautské organizace.

27. 2. 1990 se stáváme 3. skautským oddílem v Opavě.

V  září 1993 jsme pro velkou oddílovou krizi členské základny vytvořili smíšený, takzvaný koedukovaný oddíl.

Podzim 1996 dochází z důvodu koedukace a shodnosti označení čísla oddílu s 3.dívčím oddílem v Opavě k přečíslování. Stáváme se tak 33. koedukovaným oddílem Mikan v Opavě.

Od roku 2003 se staráme o vlastní táborovou základnu patřící našemu středisku Opava – Jih.

Dnes má oddíl působnost více jak 30 let, a doufáme že to tak bude pokračovat.