Historie oddílu

Vznik oddílu

Martin Krejčí (Bobr)-zakládající člen našeho oddílu o jeho založení:
„Náš oddíl vznikl 30. 4. 1988 bez jakékoliv návaznosti na nějaké oddíly z roku 1968. V podstatě to bylo tak, že jsme se kamarádili s Přemou, oba četli tehdy zakázané Foglarovky a jeho děda byl bývalý skaut. Jednou jsme byli u něj doma a on nám spoustu materiálů ze skautské činnosti předal a podpořil Naši myšlenku na založení nějakého sdružení. Takže pak jsme posháněli ještě pár kluků a založili oddíl. Dá se tedy říci, že oddíl vznikl s požehnáním Přemkova dědečka Jaromíra Večerka. Bylo nám naznačeno, že nějaký ilegální oddíl v Opavě existuje, tedy asi Jednička, domýšleli jsme se, že možná je ještě i nějaký druhý , tak jsme pro jistotu zvolili Trojku. 3. chlapecký oddíl nějaký existoval v roce 1968, Přemkův děda měl doma schovanou jeho vlajku a ta současná oddílová je její věrnou kopií, ale ušita byla až v roce 1990.“

Na začátku bylo 6 lidí, kteří se vydali 30. dubna 1988 na výpravu do Žimrovic. Tato výprava, byla  víceméně seznamovací. Na dnes už tradičním místě srazu opavském Východním vlakovém nádraží se sešli tito členové: Přemysl Večerek (Přema), Martin Krejčí (Bobr), Karel Záleský, Jan Kunze, Jaromír Krejčí (Čáp), Jan Kunt.

Náhoda ovlivnila náš oddílu už před jeho vznikem. Vlak, kterým měli jet 8:25 prostě nejel. Avšak tito tehdy chlapci to nevzdali a šli na hradeckou zastávku na autobus, který měl jet až v 10 hodin. Přemek, jakožto tehdy jeden z vůdců prohlásil, že půjdou pěšky, chlapci nelenili a se vydali pěšky přes pole a poté kolem Moravice na Hradec. Jelikož čas letěl a chlapci stále nebyli na místě, kde původně chtěli tábořit,  zamířili na tábořiště osmnáctku.

Kronika říká: „Martin si připnul skautský odznak, který se Jeňovi, Honzovi a Mírovi zalíbil. Martin jim řekl, že pokud chtějí nosit takový odznak, mohou přistoupit k zakládající trojici Martin – Přemek – Karel a založit tak skutečně skautský oddíl.“

Martin s Přemou je následně seznámili s Nováčkovskou zkouškou a oddíl byl na světě. Na druhé výpravě okolo Hvozdnice bylo objeveno první oddílové místo Ráj – malý opuštěný lom. Na plošině porostlé trávou stála tehdy bouda a poblíž bylo malé jezírko pokryté žabincem. Krajina byla úchvatná prostě úplný ráj. Zde se po splnění nováčkovské zkoušky oddíl rozrostl na 5 členů.  Na třetí výpravě opět do Ráje přibyl nováček, budoucí další člen, Tomáš Kyjovský (Lišák). Výpravy se staly pravidelné. Každých 14 dní se chlapci vydávali do okolí Opavy. Kde vymýšleli a vykonávali všechny možné činnosti.

Časová osa

30. 4. 1988

Založení oddílu

šestice hochů založila náš oddíl na tábořišti 18-tky v údolí Moravice kousek od Žimrovic